Odzvonilo klasickému predaju pôdy?

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 14.11.2014 o 12:38 | (upravené 14.11.2014 o 12:54) Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1785x

Vlastníkom poľnohospodárskych pozemkov, ktorí mali záujem na rýchlom predaji svojho vlastníctva, pričom tak neurobili do júna 2014 „odzvonilo“. Dňa 1.6.2014 totiž nadobudol účinnosť nový zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý celý proces prevodu poľnohospodárskej pôdy značne skomplikoval. Zákonodarca svoj úmysel zaviesť novú právnu úpravu pri prevode vlastníctva obhajuje zámerom, aby sa vlastníctvo poľnohospodárskej pôdy nedostávalo do rúk cudzincom a „nepoľnohospodárom“. Otázkou však ostáva, či týmto „dobrým úmyslom“ nedošlo nakoniec k poškodeniu samotných vlastníkov pôdy, nakoľko týmto dochádza k reálnej hrozbe poklesu dopytu o pôdu, čo môže priamo úmerne znamenať aj pokles cien pôdy, a teda zníženie hodnoty vlastníctva jednotlivých majiteľov pôdy.

Kto je vyvolený alebo komu možno predať pôdu bez obmedzení

Napriek všetkým zákazom a pomerne komplikovanému postupu pri prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, existuje našťastie stále zopár výnimiek, komu možno pôdu predať bez obmedzení. K vyvoleným patríte, ak ste osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu ako podnikanie najmenej tri roky pred dňom uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza, ďalej ak ste spoluvlastník poľnohospodárskeho pozemku (platí pre vás predkupné právo spoluvlastníka poľnohospodárskeho pozemku), no a napokon, ak ste blízka osoba podľa § 116 Občianskeho zákonníka a osoba príbuzná podľa § 117 Občianskeho zákonníka.

Kto má smolu alebo na koho po novom pôdu nemožno previesť vôbec

Vlastníctvo k poľnohospodárskemu pozemku po novom nemôže nadobúdať ako štát, tak ani občan štátu, fyzická osoba s pobytom alebo právnická osoba so sídlom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje občanom Slovenskej republiky, fyzickým osobám s pobytom v Slovenskej republike ani právnickým osobám so sídlom v Slovenskej republike, nadobúdať vlastníctvo k poľnohospodárskemu pozemku. Upozorňujeme však, že toto obmedzenie sa nevzťahuje na dedenie poľnohospodárskeho pozemku.

Zákaz sa nevzťahuje ani na štáty Európskej únie, EHS, Švajčiarsko či štáty, pre ktoré to vyplýva z medzinárodnej zmluvy, ktorou je SR viazaná. Zákaz sa nevzťahuje ani na ich štátnych občanov, ani na fyzické osoby s pobytom alebo právnické osoby so sídlom v týchto štátoch.

Postup pri prevádzaní pôdy alebo ako to čo najviac skomplikovať

V zmysle novej právnej úpravy, pokiaľ teda neprevádzate vlastníctvo na niektorú z vyššie uvedených zákonných výnimiek, musíte uplatniť zdĺhavý postup prevodu v zmysle zákona, po prečítaní ktorého nejeden prevodca takéhoto pozemku iba krúti hlavou.

Asi najväčšou novinkou, pri ktorej nejednému vlastníkovi musia stáť vlasy dupkom je povinné zverejnenie ponuky na prevod vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku najmenej na 15 dní v Registri zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku na stránke Ministerstva pôdohospodárstva. Zdôrazňujeme, že táto ponuka musí byť zverejnená v rovnakom čase aj na úradnej tabuli v obci, kde sa poľnohospodársky pozemok nachádza. Čo už, zákon je zákon a je nutné ho rešpektovať. Aspoň že samotné zverejnenie ponuky je bezplatné.

Aby to ale nebolo také jednoduché, okrem komplikácií so zverejňovaním ponuky v registri je obmedzený aj okruh osôb, ktoré môžu pôdu nadobúdať, a to zákonným označením „oprávnená osoba“. Takouto osobou je osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sídlo najmenej desať rokov a vykonáva poľnohospodársku výrobu ako podnikanie najmenej tri roky predo dňom uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku:

-  v obci susediacej s obcou, v ktorej sa prevádzaný poľnohospodársky pozemok nachádza, alebo
-  bez ohľadu na miesto podnikania.

Ak po zverejnení ponuky prejaví záujem nadobúdateľ z obce, kde je ponúkaný poľnohospodársky pozemok evidovaný, má pri akceptovaní ponuky prednosť pred nadobúdateľom zo susednej obce, a teda nadobúdateľ zo susednej obce má v tomto prípade smolu. Rovnaké privilégium platí pri ponuke nadobúdateľa z obce a v druhom poradí nadobúdateľa zo susednej obce pred nadobúdateľom bez ohľadu na miesto podnikania.

Ak takáto osoba neprejaví záujem, môže vlastník previesť podiel na osobu, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sídlo najmenej desať rokov, najneskôr však šesť mesiacov od uplynutia lehoty 15 dní na zverejnenie.

Ešteže existuje ďalšia výnimka, a to, že nadobudnúť vlastníctvo poľnohospodárskeho pozemku môže za tých istých podmienok ako nadobúdateľ i fyzická osoba, ktorá vykonáva najmenej tri roky predo dňom uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku poľnohospodársku výrobu v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo v inom pracovnoprávnom vzťahu u osoby, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu ako podnikanie.

Nadobúdateľ, ktorý je mladým hospodárom nemusí spĺňať podmienku trojročného podnikania v obore. Mladý poľnohospodár si však nadobudnutie pozemku musí dobre rozmyslieť, nakoľko ho nemôže prenajať, predať ani darovať počas troch rokov od nadobudnutia vlastníctva tohto pozemku.

Okresný úrad

Aby toho ešte nebolo málo, pokiaľ aj prevodca nájde osobu, ktorá spĺňa všetky krkolomné predpoklady a požiadavky podľa zákona, je potrebné, aby nadobúdateľ požiadal príslušný Okresný úrad o overenie, či boli splnené podmienky na nadobudnutie vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, t.j. je potrebné požiadať o vydanie osvedčenia o splnení podmienok nadobudnutia pozemku, pričom správny orgán má na to lehotu 30 dní, resp. vo zvlášť zložitých prípadoch 60 dní odo dňa doručenia žiadosti, a teda znova sa treba vyzbrojiť dávkou trpezlivosti a počítať s naťahovaním času pri prevode.

Je teda zrejmé, že celý proces prevodu, ktorým sa rozumie tak predaj ako aj darovanie poľnohospodárskeho pozemku, sa nielenže skomplikoval, ale aj časovo predĺžil, čo určite nie je pre „predajachtivých vlastníkov“ takýchto pozemkov pozitívna správa. Aký celkový dopad na hodnotu tohto vlastníctva to napokon bude mať, ukáže však až čas....

 

Keď sa chce, tak sa dá všetko...aj obísť zákon. Už čoskoro o tom, ako to možno urobiť. A to celkom legálne.

 

Predávate poľnohospodársku pôdu a ste stratení v spleti novozavedených príkazov a obmedzení? Pomôžeme vám nájsť správnu cestu, poskytneme potrebné konzultácie, zastupovanie a v neposlednom rade vyhotovíme potrebné dokumenty, podstatné pre prevod vašich nehnuteľností. Obráťte sa na nás na: advokat@banos.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?