Ako začať nový život bez dlhov? Osobný bankrot!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 12.11.2014 o 8:43 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  1092x

Poznajú to mnohí. Nevydarené podnikateľské zámery, naletenie ,,výhodným“ nebankovkám, či unáhlené a nepremyslené investície. A dlhy, ktoré čoskoro prevýšia všetok váš majetok, sú zrazu na svete. Máte ich vyše hlavy, nedokážete ich splácať a nijakého svetla na konci tunela niet. Alebo žeby predsa? Uznávame, situácia je nepríjemná, frustrujúca, nezávideniahodná, ale nie neriešiteľná. Východisko ponúka na prvé počutie odstrašujúci inštitút. Osobný bankrot!

Osobný bankrot, alebo tiež malý konkurz, je u nás ešte vždy pomerne novým, málo využívaným systémom, avšak zabehnutým spôsobom riešenia osobných finančných problémov v krajinách ako je Nemecko, Veľká Británia, či USA. Dlžníkom totiž ponúka možnosť vyrovnať svoje neustále vzrastajúce dlhy a začať žiť nový život, bez prebdených nocí, obáv o budúcnosť a pocitov úzkosti. Ba čo viac, bez záväzkov.

1. Veritelia sú mi v pätách! Ako postupovať?

Zaostrili ste pohľad a uvideli dávno stratené svetlo na konci tunela. Prvý krok tak máte za sebou. Avšak hoc by ste si veľmi priali vyjsť z bludného kruhu čo najskôr, také jednoduché ako mávnutie čarovného prútika to bohužiaľ nebude. Osobný bankrot pozostáva z dvoch na seba nadväzujúcich fáz. Konkurzu a oddlženia. V prvom rade musíte patriť medzi tých, ktorých zákon zaraďuje k skupiny tzv. platobne neschopných, teda minimálne mesiac po splatnosti faktúr, poistení, či pôžičiek, nie ste schopný tieto splatiť, dlžíte aspoň dvom veriteľom, a máte minimálne dva záväzky. Ak ste sa v tejto neslávne preslávenej skupine našli, môžete urobiť ďalší krok.

V lehote 30 dní odo dňa zistenia vlastnej platobnej neschopnosti, podáte na príslušný konkurzný súd návrh na vyhlásenie konkurzu. Týmto súdom je súd v sídle krajského súdu, určený podľa miesta, kde máte trvalý pobyt. Pomoc pri jeho určení nájdete aj na webovej stránke ministerstva spravodlivosti. Aby ste mohli postúpiť ďalej, k návrhu na vyhlásenie konkurzu je potrebné pripojiť i návrh na oddlženie. Na návrhoch si však dajte záležať! Od ich obsahu závisí, či konanie pred súdom vôbec začne a ak začne, či tiež zdarne skončí a všetky výdavky napokon nevyjdú navnivoč. Zo skúseností vieme, že sudcovia sú v tomto smere prísni a dôslední. Preto, ak si s návrhmi neviete pomôcť sami, nestrácajte zbytočne čas s druhým, tretím,...,desiatym pokusom. Najlepším riešením je obrátiť sa na skúseného právnika, ktorý vám požadované podklady vypracuje a okrem toho poskytne cenné rady, vďaka čomu zabránite zamietnutiu vášho návrhu v dôsledku formálnych chýb.

2. Nebude to zadarmo!

Povedzme si úprimne, čo je v dnešnej dobe zadarmo. Ani dlhy nezmiznú zo dňa na deň len tak, pre vaše pekné oči. Konanie o osobnom bankrote môže súd vyhlásiť iba v prípade, ak máte ako dlžník majetok v minimálnej výške 1659,70 EUR. V opačnom prípade by toto konanie bolo zastavené pre nedostatok majetku. Tu už prichádza do úvahy, snáď len exekúcia a možnosť dohodnúť sa s exekútorom na čiastočných splátkach. Pred touto alternatívou však buďte obozretný. Dôležité skutočnosti sa skrývajú v detailoch. Rastú vám tu totiž úroky, nehovoriac o trovách exekútora. Aby ste nakoniec nezistili, že sa ocitáte vo väčších dlhoch, ako ste mali nazačiatku.

Ale späť ku konkurzu. Podmienky na jeho nastolenie určuje zákon v troch podstatných bodoch – váš majetok, ako majetok úpadcu, nemôže presiahnuť sumu 165 000 EUR, obrat, ktorý ste dosiahli v poslednom roku pred vyhlásením konkurzu neprevýšil 333 000 EUR, a napokon, nemáte viac ako 50 veriteľov.

3. Trpezlivosť ruže prináša.

Vaše kroky sú zatiaľ opatrné a neisté, ale podstatné je, že smerujú priamo. Vstupujete do prvej fázy osobného bankrotu - konkurzu, ktorá v prevažnej miere leží na hlave správcu, ktorý je akýmsi stredovým bodom medzi vami a vašimi veriteľmi. Určuje rozsah vašich záväzkov, ako i výšku vášho majetku, aby tento mohol následne speňažiť, a z takto nadobudnutej sumy čiastočne uspokojiť veriteľov. Jeho výkon pochopiteľne taktiež nie je zadarmo. Na súde sa totiž vyžaduje spolu s návrhom na vyhlásenie konkurzu a návrhom na oddlženie, zaplatenie preddavku na úhradu odmeny a výdavkov správcu, a to vo výške 663, 80 EUR. Buďte na to pripravený!

Po čiastočnom uspokojení veriteľov nastupuje druhá fáza osobného bankrotu, teda oddlženie. Tých, ktorí by chceli všetko hneď a trpezlivosť nie je jednou z ich najväčších cností, zrejme nepotešíme. A už vôbec nie, ak len horko ťažko uniesli fakt, že v predchádzajúcej fáze prišli o všetok majetok. Konkurz ako taký, môže totiž trvať niekoľko mesiacov a v určitých komplikovanejších prípadoch dokonca rokov. Nehovoriac o tom, že v druhej časti nastupuje ďalšie, tentokrát zákonom presne stanovené, trojročné skúšobné obdobie, kedy ste ako dlžník povinný platiť súdom stanovené splátky. Tie môžu byť určené až do výšky 70% z vášho čistého príjmu. Pochopiteľne, prihliada sa i na vaše vyživovacie povinnosti, či výdavky na opatrovanie, lieky, a pod., no tak či onak, pritiahnutiu opaskov sa v tomto období nevyhnete. Ak si ale budete zodpovedne plniť svoje povinnosti a splátky riadne uhrádzať, po troch skúšobných rokoch sa váš osobný bankrot skončí, nesplatené dlhy stanú nevymožiteľnými a čo je najdôležitejšie, zbavíte sa bremena, ktoré vás ťažilo pod hromadou dlhov a rastúcich záväzkov, presne tak, ako ste chceli. Buďte však opatrný, ak by ste si svoju povinnosť naopak neplnili a splátky riadne neuhrádzali, prípadne by vaše príjmy nepostačovali ani na úhradu odmeny správcu, ocitli by ste sa na začiatku cesty. Súd by totiž rozhodol o zrušení skúšobnej doby, rozhodnutie o oddlžení nevyniesol a vašim veriteľom by vzniklo opätovné právo vymáhať si od vás svoje nesplatené pohľadávky. A to by bolo mnoho, mnoho krokov späť. A tam ste už boli.

4. Lacné mäso, planá polievka.

Je priam fascinujúce, akí sú ľudia nepoučiteľní a mnohokrát pod tlakom jednajú, a to aj napriek upozorneniam, pudovo, v určitých nešťastných prípadoch dokonca skratovo, a so svojim finančným problémom oslovia prvú spoločnosť, ktorá je dychtivá po tom, ako dá ich dlhom raz a navždy červenú. Pozor, často ide o podvod, najmä ak vám sľubujú zázraky a riešenia zo dňa na deň. Jediným legálnym spôsobom zániku vašich dlhov je práve inštitút osobného bankrotu. Hoci zdĺhavý a náročný. S výberom spoločnosti, ktorá vám pomôže s oddlžením, buďte preto opatrný. Aby ste napokon neskončili slovami Moliérovho Harpagona: ,,Ach peniaze, peniaze, vy moje poklady. Ste preč!“

Ak ste sa ocitli na prvý pohľad v neriešiteľnej situácii, Vaše dlhy neporovnateľne prevyšujú príjmy, útočia na Vás exekútori, neviete si pomôcť sami alebo boli všetky Vaše doterajšie snahy o nápravu bezúspešné, neobracajte sa záväzkom chrbtom, obráťte sa na Advokátsku kanceláriu BÁNOS s.r.o., zabezpečíme komunikáciu s Vašimi veriteľmi, vyhotovíme požadované podklady, zastúpime Vás v konkurznom konaní a v neposlednom rade Vám pomôžeme so samotným oddlžením. Kontaktujte nás na: advokat@banos.sk.

 

Viac o osobnom bankrote sa môžete dočítať tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?