Šikanovanie na pracovisku alebo Keď si cnosti vezmú dovolenku

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 31.10.2014 o 12:34 | (upravené 1.11.2014 o 23:03) Karma článku: 6,41 | Prečítané:  1771x

21. storočie je častokrát označované ako storočie otvorených možností. Trh je globalizovaný, ekonomiky rastú, politické systémy sa kryštalizujú v nových dimenziách. A niekde uprostred tejto presystematizovanej, predimenzovanej a preglobalizovanej spleti individualistov a priorít vyúsťujúcich v dosahovaní a maximalizácii ziskov, akosi nezostáva priestor pre hodnoty, akými sú čestnosť, dobré mravy, etika, spravodlivosť a slušnosť.

V rámci právnej praxe našej kancelárie, sme sa nespočetne veľakrát stretli s príbehmi, kde hlavnú rolu zastával nedostatok cti, vážnosti a zdvorilosti, nad ktorými víťazilo ego bez náznaku ľudskosti, či zdravého rozumu. A práve tento negatívny jav dnešnej doby, a myslíme, že nebudeme zveličovať, ak uvedieme  - alarmujúci - nám bol podnetom na uverejnenie niekoľkých právnych rád, čo robiť v prípade, ak sa rozhodnete s konfliktnou situáciou bojovať.

Tentokrát v pracovnej oblasti.

Radosť z práce? Kdeže! Neustály stres!

Ak vás agresivita v medziľudských vzťahoch a deformácia ľudských životných noriem a rolí zasiahne v pracovnom prostredí, mohli ste sa stať obeťou šikanovania, alebo ak chcete mobbingu, či bossingu.

Poznáte to. Ráno namiesto pozdravu odvrátený pohľad, infantilné šepkanie si na chodbách, gánenie, upriamovanie pozornosti na každý váš nedostatok, výsmech z vašich vlasov, nosa, či z pár kíl navyše, ba čo viac, donášanie nadriadeným. Nehovoriac o tom, ako vám zabehne zakaždým, keď otvoríte výplatnú pásku so stále nižšou mzdou, no skôr by ste sa dočkali Godota, ako vysvetlenia príčiny. Ako je to vo vašom prípade? Musíte v práci stáť, pretože keď sedíte, podávate menší výkon? Na toaletu chodiť len na začiatku smeny a pitný režim máte zabezpečený len z diaľky, keď sa pozeráte, ako vonku prší? Pravidelne vás sťahujú z maródky, spávate dve hodiny denne, alebo musíte nosiť červené náramky na zápästí, aby ste zamestnávateľa informovali o svojom hormonálnom cykle? Nežnejšie pohlavie by vedelo rozprávať. Ak ste žena, zaiste uznáte, že občasný kompliment od kolegu vie príjemne pohladiť dušu. O niečo menej príjemné je, ak je takéto pohladenie fyzické, ak vám dotyčný neustále dýcha na zátylok, cápe vás po zadku pred inými kolegami a telefón už máte zahltený chlipnými sms. Rozvod na spadnutie, a vy už neviete, ako ďalej. Vaše striktné odmietanie prehluší nezáujem, podriadenosť a manipulatívnosť okolia a vy sa tak každodenne ocitáte v boji s veternými mlynmi. Radosť z práce vyprchá, nahradí ju stres, nevoľnosti, znížený pracovný výkon, v neposlednom rade nastúpia ochorenia každého druhu. Fenomén dnešnej doby.

Podporu vám prejaví mnoho diskusných fór, psychologických poradní, či novovznikajúcich občianskych združení, ktoré navrhujú veľa inšpiratívnych a podnetných rád, ako sa s danou nepríjemnou situáciou vyporiadať, a to najmä zo sociologického a psychologického ponímania. Čo však v prípade, ak vám hladina sebavedomia klesla pod únosnú mieru a pojašene blikajúca kontrolka upozorňuje na príliš vysoký tlak? Riešenie neprichádza, a ako obeť ste dotlačená k stále radikálnejším krokom, napríklad k ukončeniu pracovného pomeru? Aké máte možnosti? A máte vôbec nejaké? Na koho sa obrátiť?

Buďte ako med a muchy vás zjedia!

Po všetkých prvotných úskaliach, ste si priznali problém a rozhodli sa ho riešiť. A teraz sa ocitáte v koži Dona Quijota a púšťate sa na neľahkú rytiersku výpravu do boja so šikanou. Pravdou ostáva, že súčasná legislatíva konkrétne riešenia na problém psychického terorizovania, šikanovania a v neposlednom rade i sexuálneho obťažovania na pracovisku, napriek aktuálnosti témy neponúka, a neexistuje ani kompetentný úrad, ktorý by predmetnú problematiku zastrešoval. Milovanú Dulcineu si tak budete musieť nájsť sami.

V tejto, uznávame, neľahkej situácii, sa vám na vašej ceste za naprávaním nahromadených krívd, ponúka niekoľko možností.

V prvom rade v prípade šikanovania formou mobbingu a bossingu môžete ako poškodený zamestnanec vychádzať z ustanovení Zákonníka práce, primárne z jeho základných zásad a zákazu diskriminácie, ktorý deklaruje skutočnosť, že výkon práv a povinností vyplývajúci z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi a dôstojnosť zamestnancov nesmie byť znižovaná. V opačnom prípade sa poškodený zamestnanec môže obrátiť so svojou žiadosťou o nápravu na zamestnávateľa. Ako však postupovať, ak tento uzná pravdu protistrane alebo ak je agresorom  samotný zamestnávateľ? Žiadajte zadosťučinenie u zástupcov zamestnancov, a ak týchto u daného zamestnávateľa niet, sú tu pre vás inšpektoráty práce, ktoré nahlásené konanie preveria. V neposlednom rade môžete svoje práva uplatniť na súde a porušovanie zásady rovnakého zaobchádzania na pracovisku je možné napadnúť i pomocou ustanovení antidiskriminačného zákona.

Taktiež je dôležité upozorniť na skutočnosť, že mobbing či bossing je považovaný za jednanie, ktoré je namierené proti ľudskej dôstojnosti. Zasahuje teda miesta, ktoré sú najcitlivejšie. A to právo na ochranu života, cti, ľudskej dôstojnosti, mena, súkromia či prejavov osobnej povahy, ktoré bližšie upravuje Občiansky zákonník. Ak teda porušením týchto práv dôjde k vzniku škody, hoc aj nemajetkovej, ponúka sa vám možnosť nárokovať si jej náhradu. Domáhajte sa jej buď u zamestnávateľa, alebo osoby, ktorá škodu svojim protiprávnym konaním spôsobila. Zlý úmysel páchateľa v tomto prípade preukazovať netreba. Celkom postačí, že vytvorené nepriateľské, ponižujúce a zastrašujúce prostredie a zníženie vašej ľudskej dôstojnosti, boli zámerom alebo dôsledkom konania agresora.

Mohlo by sa zdať, že trestné právo vám nijako nepomôže, a to najmä preto, že napriek snahám viacerých aktivistov, ešte vždy nepozná trestný čin mobbingu, či bossingu, ako je to napríklad vo Francúzsku. Tu vám však radíme, aby ste boli voči konaniu kolegu pozorný, prípadne si robili zápisky a odkladali prijaté správy, hoci sa vám z nich zaiste robí nevoľno. Svojim konaním totiž môže dotyčný naplniť skutkové podstaty iných trestných činov, a vám by tak vznikla možnosť osloviť orgány činné v trestnom konaní s trestným oznámením, či už pre trestný čin obmedzovania osobnej slobody, vydierania, neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, ohovárania alebo poškodzovania cudzích práv. Napokon je tiež možné, že sa takáto osoba voči vám dopustila  priestupku, najmä ak sa cítite ublížený na cti alebo vydaný na posmech. V tomto prípade vašu sťažnosť preverí dohľadový orgán určený priestupkovým zákonom.

 

Advokátska kancelária BÁNOS s.r.o. uznáva, že formy šikanovania sú čoraz sofistikovanejšie, rafinovanejšie a pre zamestnanca ťažšie dokázateľné. Ak ste sa teda stali obeťou šikanovania na pracovisku a potrebujete pomôcť s nájdením najschodnejšieho riešenia tohto negatívneho stavu, obráťte sa na nás na: advokat@banos.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?